Bravery is Not a Buzzcut

Admin

Administrator
Yönetici
1661939399997.png

Ne Dedi
“Saçınla her zaman çılgınca şeyler yaptığın için çok cesursun. Çok korkardım.”

Onu oldukça iyi tanıyorum, bu belirsiz bir şekilde bana iltifat eden kadın ve ortaya çıkmasına rağmen, bunu olumlu bir şekilde kastettiğine tamamen inanıyorum. Dışarıda oturuyoruz, muhteşem bir erken bahar günü, öğrencilerimizin öğle yemeğini yediğini izliyoruz ve kendi alt-par kafeterya yemeklerimizi seçiyoruz. Bu noktada yaklaşık beş yıldır birlikte çalıştık ve o oldukça samimi, okunması kolay bir insan, bu yüzden samimiyetinden şüphe etmiyorum.

Sadece omuz silkiyorum.

”Kolayca sıkılıyorum" diyorum ona. "Yeniliğe ihtiyacım var.”

İkimiz de daha fazla takip etmiyoruz.

Yine de, bir şey bana tam olarak uymuyor.

Saçın Kişisel Tarihi
Saçımla asla uzun süre yetinmem. Aklınıza gelebilecek her uzunluğa sahiptim - Kıçıma akan saçlarım vardı, omuz boyu boblarım, bob carres, peri kesimleri, alt kesimli pixies, tamamen traşlı kenarlar, sahte şahinler, gerçek vızıltılar ve her neyse anime-esque saçmalığı bu olduğunu:

Bu kesimden utanmıyorum; Aslında onu özlüyorum. Yüzü başka sebeplerden dolayı düzeltildi.
Sıra dışı veya doğal olmayan renklere de yabancı değilim; gençlik yıllarımdan beri, kafamın tepesinden, siyah, sarışın, turuncu, itfaiye kırmızısı, parlak pembe, gül, lavanta, kraliyet moru, lacivert, turkuaz, deniz mavisi, neon yeşili, bordo, erik, zümrüt yeşili ve fuşya. Şu anda hayatımda beni doğal saç rengimle tam olarak spor yaparken hiç görmemiş insanlar olduğunu biliyorum. Aslında epeyce olduğundan eminim.

Saçlarım, hayatımın çoğunda birincil kendini ifade etme araçlarımdan biriydi ve bu kendini ifade etme hakkı, garip bir şekilde, şimdiye kadar savaştığım kişisel görünüşümle ilgili en çekişmeli savaşlardan biriydi.

Çocukken ve gençken yaptığım kesintilerin çoğu annemin salonunda yapıldı — annemin çalıştığı bir salonda değil, gittiği salonda. Regina adında çok hoş bir kadın olan stilistini miras aldım, ne yazık ki, cinsiyet normatif olmayan saç kesimi isteyen femme-sunum yapan insanlarla ne yapacağına dair hiçbir fikri yokmuş gibi görünüyordu. İstediğim saç kesimlerine hiç benzemeyen saç kesimlerine önemli miktarda para (pop başına 90 dolar gibi) harcamak için çok uzun zaman harcadım.

Nesnel olarak güzel kesimlerdi; Regina makasla yetenekli olmasa da hiçbir şey değildi. Ama istediğim şey onlar değildi; kahretsin, istediğime bile yakın değillerdi. İstediğim görünüşü etkili bir şekilde yerine getirmek için kendine güvenmediği için mi bilmiyorum, ama onu çerçeveleme şekli kesinlikle beceri eksikliğiyle ilgili herhangi bir korkuyu vurgulamadı.

Aslında ne istediğime dair doğuştan gelen bir güvensizliği yansıtıyordu.

İçeri girip # 0 traşlı kenarları olan bir alt kesim isterdim ve ince patlamalarla kesilmiş bir peri ile ayrılırdım.

“Biraz geri çekildim, böylece hala kadınsı görünecekti.”

Yani yirmi kişilik biri salonunuza saçları için jilet numarasına kadar çok özel bir kriter seti ile giriyor ve siz onları görmezden mi geliyorsunuz? Sana istediklerini söyledikten, sorular sorduktan, cevaplar aldıktan ve saç kesiminin fotoğrafını gördükten sonra bile mi?

Bu yanlış anlaşılma değil, cinsiyet sunumlarını denetliyor.

(Psst: Blobby N Friends'in bu konuyla ilgili harika bir kısa çizgi romanı var):

Blobby ve Arkadaşları
Başka bir saç hikayesi. Güçlü kalın hepiniz
blobbynfriends.tumblr.com

Mekanları değiştirirsem durumun değişeceğini düşündüm; çoğunlukla üst sınıf, orta yaşlı kadınları tercih eden üst düzey bir salon, diyelim ki, bir fauxhawk almak için en iyi yer olmayabilir. İstemediğim saç kesimleri için yıllarca kıçımı ödedikten sonra bir berber aradım.

Çalıştığım yerden çok uzak olmayan ve umut verici görünen bir berber dükkanı vardı; Eşim bir Cumartesi sabahı kapıya erken girebileceğimizi bildiğimizde beni aldı. Berberler - çoğunlukla yaşlı, beyaz adamlar - benden ne yapacaklarını tam olarak bilmiyorlardı, ama onlardan biri sonunda beni salladı ve oturmamı sağladı. Berber pelerinini etrafıma çekti, boynumun ensesine bir bez soktu ve ne istediğimi sordu.

Ben de konuşmamı başlattım. Bu sefer bir resim getirmeyi başaramamıştım, bu yüzden çok sınırlı bir teknik dille açıklamak için elimden gelenin en iyisini yaptım — alnına doğru biraz daha uzun, traşlı kenarları olan, tepeye doğru biraz daha dolgun, ancak tapınaklara daha yakın bir # 0'a kadar soluyor.

Bana baktı.

“0'lık bir kesim istediğini sanmıyorum" dedi. "Bu neredeyse çıplak cilt.”

"Biliyorum," dedim. "İstediğim bu.”

Başını salladı; Fikirden rahatsız olduğunu söyleyebilirdim, ama tartışmayacaktı. Geriye yaslandı, diğer çalışan berberlere baktı ve karımın gözünü yakaladı. Bana işaret etti.

"Bu senin için uygun mu?" diye sordu.

Karım, kredisine göre, kesinlikle yanılmadı.

”Yani, bu benim saçım değil," dedi kafası karışmış. "Bedeniyle istediğini yapmasına izin verildi.”

"Kısa olacak.”

”Evet," dedi karım yavaşça yanıp sönerek. "Bir saç kesimi için geldik. Amaç bu.”

Sonunda, kuşkusuz, salonumda aldığımdan çok daha iyi bir düşüş oldu ve kelimenin tam anlamıyla fiyatın üçte biriydi, bu yüzden gittiğim için tamamen pişman değilim. Ama bana dönüp baktığında ve vücudum hakkında yaptığım bir seçim hakkında başka birinden izin istediğinde?

Bayılmak üzereydim. Kimse yaptıklarımdan beni sorumlu tutamazdı.

Ve bunu neden yaptığını biliyorum - karımın, (muhtemelen) kadınlara ilgi duyan biri olarak, karısının “erkeksi” bir saç kesimi alması nedeniyle erteleneceği varsayımı.

Bir kez daha cinsiyet sunumuma polislik yaptırıyordum.

Geri döndüğümü söylemekten nefret ediyorum ama döndüm. Birkaç kez. Bu ilk berber - Fred - bir daha ne istediğimi sorgulamadı, ama zamanla, orada çalışan bir kadın olan Kim de dahil olmak üzere, karımla devam etmenin iyi olduğunu teyit etme ihtiyacı duyan başka berberlerim vardı. “çok kısa." Bazen, genellikle Kim'im olduğunda, saçıma biraz jel sürerdi, uçları şekillendirir, önünü biraz çevirir ve “İşte, gördün mü, hala kadınsı.”

Sanki bir güvenceymiş gibi.

Kimi güven verici bulduğunu bilmiyorum.

Sonunda, Amazon'da yaklaşık 40 dolarlık bir tıraş bıçağı — bir Wahl tıraş bıçağı aldım — ve son berber kesimimi rehber olarak kullanarak saçlarımı evde yapmaya başladım. Zamanla, orijinal kesimin nüansının çoğunu kaybettim, ama dürüst olmak gerekirse, bununla iyiyim.

Saç stilim, başın geri kalan kısmı traş edilmiş, küçük bir uzun (şu anda yaklaşık omuz uzunluğunda) saç şeridi olan bir kesime basitleştirildi. Çoğunlukla üst düğüme bağlanmış ya da gevşek, hepsi bir tarafa süpürülmüş, yüzümü çerçeveleyen iki örgüyle giyiyorum. Çok yönlüdür, daha erkeksi ya da daha kadınsı bir şekilde sunabilecek bir stil bulabilmektir. Bana uyar.

Oh, ve bu arada: Bir kez bile, usturayla birlikte gelen kılavuzlardan hiçbirini kullanmadım - sadece usturayı kullanıyorum.

Buna ne denir biliyor musun?

Buna lanet olası #0 kesimi deniyor. İsa. Sonunda.

Ne Demek İstediğini
İyi niyetli olduğunu bildiğim insanlara şüphenin faydasını vermeye çalışıyorum. Onları eylemlerinin etkisinden tamamen arındırmıyorum, ama bu eylemler bana yönelik olduğunda, en azından niyetini düşünmeye çalışıyorum.

İyi tanıdığım, tanıdığım insanlar bana saygı duyduğunda, "Sen çok cesursun, asla..." dediğimde, hayırsever düşünmeye çalışırım.

Saçlar, daha kalıcı bir dövme seçiminin aksine, örtülmesi çok daha zordur ve aynı stil bile her insanda farklı görünür. Yeni bir saç modeli denemek, size hiç uymayabileceği ihtimaline kendinizi açar ve sonra bir yıl boyunca bu lanet şeyle yaşamak zorunda kalırsınız, ya da onu alabileceğiniz bir noktaya kadar büyümek ne kadar sürerse sürsün “düzeltildi.“ Yeni bir şey denemekle ilgili içsel bir risk var, bu yüzden bir dereceye kadar, korkuyu tamamen "değişimin korkutucu olabileceği " düzeyinde anlıyorum.”

Ancak, çoğu zaman, kesimin nesnel olarak “iyi” veya “kötü" görünmesiyle hiçbir ilgisi olmayan bir korku akışı da vardır.”

Genellikle böyle bir saç kesiminin onları “işaretleyeceği” korkusu vardır. İnsanların cinsiyet kimlikleri veya cinsellikleri hakkında varsayımlarda bulunmaları, insanların onları “kasap” veya “kadınsı" olarak görmeleri.” Eğer kadınlık kimliğinizin önemli bir parçasıysa, mantıklıdır - saç kesiminiz gerçek benliğinizi dünyaya sunmanıza yardımcı olmalı, bu yüzden kim olduğunuzu yansıtmadığını hissettiğiniz birini almamalısınız.

Ama aynı şekilde, ”çok cesursun, asla ..." çoğu zaman - her zaman değil, ama tecrübelerime göre, çoğu zaman - bir özlem akıntısı ile gelir.

Her şeyi traş edebilselerdi ne kadar kolay olacağını söylerlerdi. Berbere 20 dolar yatırıp saçlarını yaptırmak ne kadar havalı olurdu ki sabahları parmaklarını geçirebilsinler ve güne hazır olsunlar. Aynada nasıl vakit geçiriyorlar, saçlarını başlarının arkasına büküyorlar, çenelerinin ve elmacık kemiklerinin açısına hayran kalıyorlar, kısa bir kesimin yüzlerini ne kadar iyi çerçeveleyeceğini düşünüyorlar.

Ama sonra, kadınlara kendilerini bir şekilde işaretlemeyen herhangi bir sunum şekli verilmiyor.

Cesur değilim. İnsanların saç kesimimin benim hakkımda söylediklerini varsaydıklarının muhtemelen doğru olduğu bir durumdayım ve insanların bu varsayılan etiketler hakkında ne düşündükleri umurumda değil.

Ama bu etiketlerin saçlarıma göre tahmin edilmesi gerektiğini düşünmüyorum.

Daha iyi oluyor; Şimdi kıyafetlerin sadece kıyafetler / renkler sadece renkler / makyaj sadece makyaj olduğunu ilan eden hareketler var. Saçımı belli bir şekilde kestirdiğimde cinsiyet öforisi hissedebilirim ve bu harika, ama diğer insanlar duşta daha az zaman geçirmek isteyebilirler ve bu da birinin kafasını traş etmesi için geçerli bir sebep olmalıdır.