Kontrol etmeden kontrolü bulmak

Admin

Administrator
Yönetici
1661939523855.png

Geçen hafta bu kez, kuzey Maine dağlarındaydım, telefonumun sinyal almaya bile çalışmadığı uzak bir eyalet parkında uzun bir yürüyüş yapıyordum.

Muhteşemdi: mavi gökyüzü, dağ zirveleri, göl manzarası. Ve tam da istediğim buydu: işten bağlantıyı kesmek, internetten çıkmak, beynimdeki tüm sekmeleri birkaç günlüğüne kapatmak.

Ama iyi vakit geçirmiyordum. Çıldırıyordum.

İz sürdüğümüz hakkında pek bir şey okumamıştım. Neredeyse 11 mil uzunluğunda olacağını ve bazı dik tırmanışları içereceğini biliyordum. Ama fark etmediğim şey, kilometrelerce kilometrelerce kayalık, açıkta kalan sırtlara doğru el ele dolaşmaktı - birkaç yıl önce ACL ameliyatı geçirdiğimden beri sol dizimde zor olan bir arazi.

Bunun dizimi ne kadar zorladığını fark ettiğimde, dört millik sağlam bir yoldaydık - o kadar dik bir parkurdaydık ki, park korucuları sadece onu almanızı tavsiye ediyor çünkü inmek çok hain. Arkanı dönmek iyi bir seçenek gibi görünmüyordu - ama devam etmek çok bilinmiyordu: Ya bunu yapamazsam? Ya kendimi ciddi şekilde yaralarsam? Ya hava kararmadan bitiremezsem?

Kısa bir süre sonra, tam bir paniğe kapıldım - ki bu, kalbiniz ve ciğerleriniz zaten fazla mesai yapıyorken oldukça işe yaramaz.

"Kolaylaşacak, değil mi?" Ortağıma sormaya devam ettim, umutsuzca güvence istedim. ”Bilmiyorum," diye cevap verirdi her seferinde. "Olmayabilir.” Sonra haritamızı tekrar çıkarırdım ve ne kadar ileri gittiğimizi ölçmeye çalışırdım — sanki küçük noktalı iz çizgisine bir kez daha bakmak bana istediğim kesinliği verirdi.

Olmadı.

Sonunda beni sakinleştiren şey: kontrolümdeki şeye odaklanmak.
Ara vermek istedim. Enerjimi korumak için biraz atıştırmalık yedim. Yanlış bir adım atıp kendime zarar vermemek için biraz daha yavaş yürüdüm. Kendime, akşam olmadan önce birçok saatim olduğunu ve gerekirse hepsini kullanmama izin verildiğini hatırlattım.

Bu salgın boyunca aklımda olan bir şeyin güçlü bir hatırlatıcısıydı: insanlar güçsüz hissettiklerinde, kontrol edecek bir şey aramaya eğilimlidirler. Son zamanlarda kendini güçsüz hissetmeyen kim? Ne de olsa, son yıllarda kontrolümüz dışında pek çok şey oldu: aşılama zaman çizelgeleri, okul yeniden açılma planları, diğer insanların pandemik davranışları, en son varyantın yörüngesi.

Şu anda kontrol duygusu aramakta yanlış bir şey yok.
Sorun şu ki, onu sık sık yanlış yerlerde arıyoruz — kendi iki ayağımıza odaklanmak yerine haritaya takıntılıyız.

İş yerinde, bu genellikle mikro yönetime benziyor: herhangi bir şeyi devretmeyi reddetmek, herkesin işleri kendi yolunda yapmasını sağlamak. Aynı zamanda boğucu gibi görünebilir: ekibinizin güvenmek yerine gözetlendiğini hissettiği noktaya kadar sürekli olarak “kontrol etme” ve “üsse dokunma”. Bu davranışlar liderlere bir kontrol hissi verebilirken (en azından kısaca), bunu başkalarının pahasına yaparlar. Harika değil.

İşte şu anda kontrol duygusunu yeniden kazanmak için daha sağlıklı bir yer: yeni bir sınır belirleyin.
Değerlerinizi ve mevcut önceliklerinizi belirleyin. Gerçekten onlara odaklanmış olsaydın, ne yapmayı bırakırdın? Bunu tabağından nasıl çıkarabilirsin?
En önemli işin bitmek bilmeyen toplantılardan mı yana? Önce derin çalışma için takviminizdeki zamanı engelleyin ve toplantıların artık alanda gerçekleşmesine izin verin.
Takviminizdeki yinelenen toplantılardan geçin ve kendinize hangisinde olmanız gerektiğini sorun. Neyi reddedebilir veya devredebilirsiniz?
Akşamları bir kapatma zamanı ayarlayın ve gerçekten kapatmanızı destekleyecek bir ritüel oluşturun.
Yeni bir rutin oluşturun ve korumaya öncelik verin - her gün öğleden sonra saat 2'de bir öğleden sonra yürüyüşü yapmak gibi.
"Sınırlar" büyük bir anlaşma gibi hissedebilir - ve öyle! - ama burada belirlediğin sınır önemli bir şey olmak zorunda bile değil. Sadece güçsüz olmadığınızı hatırlamanıza yardımcı olması gerekiyor — birçok şey sizin kontrolünüzde olmasa bile hayatta seçimleriniz olduğunu. Ve küçük sınırları ne kadar çok uygularsanız, daha büyük sınırları belirlemek o kadar kolay olacaktır.

Peki ya yürüyüşüm? Sakinleştiğimde her şey yolundaydı. Saat 4 civarında, saatlerce ve saatlerce gün ışığı kalan ve paketlerimizde hala bol miktarda atıştırmalık bulunan trailhead'e geri döndük. İhtiyacım olan tek şey dağa hakim olma konusunda endişelenmeyi bırakmak ve bunun yerine kontrol edebileceğim şeylere odaklanmaktı.