Neden İlk NFT'Mİ Yeni Aldım ve Ne Öğrendim

Admin

Administrator
Yönetici
1661939166669.png

Yaygın olarak NFT olarak bilinen ilk fungible olmayan jetonumu yeni aldım. Beni tanıyorsan, şaşırmış olabilirsin. Son zamanlarda Andrew Lo ile birlikte, Modern portföy teorisinin gelişimini takip ederken altı Nobel ödülü sahibi olmak üzere on armatürle röportaj yaptığımız Mükemmel Portföyün Peşinde bir kitap yazdım. Kitabımızda yinelenen bir tema, geleneksel hisse senedi ve tahvil endeks fonlarına dayanan bir satın alma ve tutma stratejisinin önemidir. Nft'ler kitabında ya da bu konuda kripto para birimlerinde söz yok. Peki neden bir NFT aldım? Neden Everest Dağı'na tırmanmak istediğimizi sorduğumuzda George Mallory'nin şakasına başlayalım: "Çünkü orada.” Nft'lerle ilgileniyordum, daha fazla bilgi edinmek istedim ve bir tane satın alma sürecinin neyle ilgili olduğunu görmek istedim. Gençken, spor kartları toplamaktan zevk alırdım. Bu özel NFT sporla ilgiliydi, Bobby Bonilla hakkında yazdığım önceki bir blog yüzünden ilgimi çekti ve eğlenceli geldi. Eğer gerçekten bir şey öğrenmek istiyorsan, o zaman yap.

NFTs: Temel Bilgiler
Investopedia'ya göre, NFT'LER “benzersiz kimlik kodlarına ve bunları birbirinden ayıran meta verilere sahip bir blok zincirindeki kriptografik varlıklardır.” Bunun ne anlama geldiğini ayrıştıralım. Bitcoin gibi kripto para birimleri, blockchain (paylaşılan bir defter gibi) gibi bir teknolojiye dayanarak güvence altına alınan dijital veya sanal para birimleridir (bu, kripto kısmıdır), bu da onları taklit etmeyi neredeyse imkansız kılar. Benzer şekilde, NFT'LER aynı zamanda güvenli (kripto) varlıklardır, ancak örneğin bir sanat eserine veya sanal bir spor ticaret kartına bağlı bir grafik bileşeniyle. Kripto para birimleri, normal para birimleri gibi, değiştirilebilir, yani hepsi aynı değerdedir ve birbirleriyle değiştirilebilir (bir dolar bir dolar bir dolar). Nft'ler mantarlanamaz veya benzersizdir ve takas edilebilir. Meta veriler, diğer veriler hakkında bilgi sağlayan verilerdir. Bir NFT görüntü gibi bir şeyi temsil ettiğinden meta veriler, nft'nin öğenin adı ve açıklaması gibi görüntüyü temsil etmesini sağlamak için kullanılır. Örneğin, şimdi sanal bir beyzbol kartım var, "Sözleşme # 11" ve en fazla Sözleşmeyle ilgili 1.193 NFT olacak — sınırlı sayıda baskı gibi. (Daha sonra, özel sayının neden 1,193, aslında çok daha büyük bir sayının parçası olan 1,193,248 olduğunu göreceğiz.)

NFT Pazarının İniş ve Çıkışları
Göre GarageFarm.NET nft'lerin oluşumu, 2009 yılında bitcoin'e yol açan blockchain'in oluşturulmasına ve ardından ek bilgilerin depolanmasına izin veren Ethereum blockchain'in oluşturulmasına kadar uzanıyor. 2014 Yılında Kevin McCoy ve Anil Dash, sanatçıların para kazandıran grafikler olarak adlandırdıkları orijinal dijital sanata sahip olduklarını iddia etmelerine izin vermenin bir yolunu buldular. 2017'de Matt Hall ve John Watkinson, NFT olarak verilen CryptoPunks olarak adlandırdıkları 10.000 pikselli avatar oluşturdular ve 9.000'i ücretsiz verdiler. Canlı bir satış sonrası pazar ortaya çıktı ve yıl sonuna kadar 170.000 dolara satıldı. 2021'de, kelimenin tam anlamıyla tek bir gri piksel olan Pak adlı sanatçının NFT'Sİ neredeyse 2 milyon dolara satıldı. O yılın ilerleyen saatlerinde sanatçı Beeble'ın Everyday adlı bir JPG dosyası - İlk 5000 Gün 69 milyon dolarlık bir rekor için satıldı.

Sanat Gazetesine göre, NFT varlıklarındaki 21 milyar dolar 2021'de el değiştirirken, Haziran 2022'ye kadar NFT satışları Eylül 2021'den bu yana yüzde 92, aktif NFT cüzdanları ise yüzde 88 düştü. Ünlü olarak, Jack Dorsey'in ilk tweetinin NFT ekran görüntüsünü Mart 2021'de 2.9 milyon dolara satın alan Sina Estavi, 14.000 doların üzerinde bir teklif alamadı. Bununla birlikte, Nisan 2022'den bu yana, koleksiyon türlerinde bir kayma ile cüzdan alım satımının oranı artmıştır.

Sözleşme web sayfası başlığı
Twitter'dan görüntüler: https://twitter.com/BobbyBonillaNFT/photo ve https://twitter.com/BobbyBonillaNFT/header_photo
Bobby Bonilla, Dennis Gilbert ve Sözleşme
NFT satın alımım Bobby Bonilla'nın dijital kartıydı - aslında sadece silueti - ve NFT serisine Sözleşme deniyor. Bonilla, 1986 ve 2001 yılları arasında saygın bir kariyer vuruş ortalaması olan major league beyzbol oyuncusuydu.Altı All-Star maçında yer alan 279, üç Silver Slugger ödülü kazandı ve 1997 Dünya Serisi şampiyonu Florida Marlins'in bir üyesiydi. Çoğu zaman hatalara eğilimli olan efsanevi Los Angeles Dodger yayıncısı Vin Scully, Bonilla hakkında şunları söyledi: "Bazen su altında oynuyor gibi görünüyor.” Ancak, özellikle şu anki Yeni Yor Mets hayranları için en iyi bilinen şey, 1999'da Mets ile imzaladığı bir sözleşme ekiydi.

Sözleşme ekinin resmi ve Bobby Bonilla imzası
Twitter'dan görüntü: https://twitter.com/BobbyBonillaNFT
Bonilla'nın menajeri, 1980'de Beverly Hills Spor Konseyi'ni kurarak ajan olan eski bir küçük lig beyzbol oyuncusu ve başarılı bir sigorta uzmanı olan Dennis Gilbert'ti. Firma, diğerlerinin yanı sıra beyzbol yıldızları Barry Bonds, Jose Canseco, George Brett, Mike Piazza, Brent Saberhagen ve Danny Tartabull'u temsil etti. Bonilla'nın 1991'deki sözleşmesi (Mets ile yaptığı iki görevden ilki sırasında) 29 milyon dolara, o zamanlar beyzbolda en zengin olanıydı.

NFT web sitesinin tırnak içinde “tüm zamanların en ünlü spor sözleşmesi” (başka hiçbir yerde bulamadığım bir alıntı) olarak adlandırdığı 1999 sözleşme eki hakkında unutulmaz olan şey, sözleşmenin ertelenmiş maaş niteliğiydi. 1999'da, Mets ile son yılında Bonilla, 1 Temmuz 2011'den itibaren 25 yıl boyunca yıllık 1.193.240.20 dolarlık ödemeler karşılığında 5.9 milyon dolarlık garantili 2000 maaşını satın almayı kabul etti. İnanılmaz bir şekilde, yeni anlaşmayı kabul ettikten 23 yıl sonra, Mets taraftarlarının üzüntüsüne, Bonilla şu anki aktif ve yaralı Mets oyuncularının yaklaşık üçte birinden fazlasını yapıyor. Her 1 Temmuz şimdi rezil Bobby Bonilla Günü olarak bilinir.

2000 Yılında 5.9 milyon doların üzerine çıkılması karşılığında Gilbert, 1999 yılında risksiz yatırımlardan (Hazine tahvilleri) çok daha büyük, inanılmaz bir risksiz teklif olan Bonilla için yüzde 8'lik garantili bir getiri için pazarlık yapabildi. Mets'in sahibi Fred Wilpon'un Bonilla için neden bu kadar karlı şartları kabul ettiğine dair ilginç bir hikaye var. Wilpon ailesi, on yıldan fazla bir süredir yüzde 14'ün üzerinde istikrarlı getiri sağlayan bir fona yoğun bir şekilde yatırım yaptı ve bu nedenle Bonilla'ya yüzde 8'lik bir getiri sunarak Wilpon hala çok ileride olduğunu hissetti. Wilpons'un haberi olmadan, dolandırıcı Bernie Madoff tarafından yönetilen fon aslında bir Ponzi planıydı ve 2008'de çökecekti.

Bu hikayenin ve dolayısıyla NFT'NİN sevdiğim pek çok unsuru var. Bir beyzbol kartına sahip olma fikri, 1968 genişleme ekibi, Montreal Expos ve ilk yıldızları Rusty Staub, “Le Grand Orange" da tezahürat yaparken gençliğimde kart toplamayı hatırlatıyor.” Sözleşmenin kendisi, fırsat maliyetlerinin ve paranın zaman değerini anlamanın öneminin mükemmel bir örneğidir. Bonilla'nın 180.000 $ 'lık sözleşmesine yapılan ek açık artırmayla ilgili bir habere rastladığımda NFT'NİN farkına vardım, vermeye devam eden sözleşme!

NFT Satın Alma Süreci
Yeni şeyler denemekle tanınmayan ve erken evlat edinmekten uzak biri olarak, NFT satın alımını yapmak için arka plan araştırması ve çaylak hataları da dahil olmak üzere yaklaşık beş saatimi aldı — muhtemelen bir saatten fazla sürmemeliydi. NFT web sitesine gittikten sonra “Nasıl Satın Alınır? Sözleşme Kullanım Kılavuzu v1.0.“ Bu, her sayfada ”gizli ve kontrollü kopya“ olarak etiketlenmiş 42 sayfalık bir ”hızlı başvuru“ idi (kamuya açık bir belgenin neden ”gizli ve kontrollü" olarak etiketlendiğine şaşırdım).

Yapmam gereken ilk şey, nft'mi saklamak için bir NFT cüzdanı kurmaktı. 2022 için en iyi NFT Cüzdanları makalesindeki Yükselişe (Motley Fool tarafından) göre, bir NFT cüzdanı “nft'lerin üzerine kurulu blockchain protokolünü destekleyen bir kripto para birimi cüzdanıdır.” Sözleşme durumunda, web sitesinde yaklaşık 85 dolara mal olacağı tahmin edilen 177 MATİC jetonu almam gerekiyordu. Coinmarketcap'e göre Polygon MATİC, piyasa değerine göre en büyük 14. kripto para birimidir (şaka olarak yaratılan dogecoin, en büyük 10'dur).

Makaleye göre, en iyi NFT cüzdanının Kullanım Kılavuzunda önerilen MetaMask olduğunu görmekten memnun oldum. MetaMask tarayıcı uzantısını yüklemek için önerilen tarayıcılar Chrome veya Firefox'tu. Eklemeden önce, “Uzantı şunları yapabilir: tüm web sitelerindeki tüm verilerinizi okuyabilir ve değiştirebilir, bildirimleri görüntüleyebilir, kopyalayıp yapıştırdığınız verileri değiştirebilir.” Bu aşamada tereddüt ettikten sonra, cüzdanın okunaklı olduğuna dair bir inanç sıçramasıyla devam ettim. Daha sonra 95 saniyelik bir video izledim “cüzdanını güvenceye almak.“ Bir şifre oluşturmam gerekiyordu ve daha sonra hesabımı yedeklemek ve geri yüklemek için kullanabileceğim kişisel ”gizli kurtarma ifadem" olarak 12 kelime atandı. Bu ifadeyi kaybetmiş veya unutmuş olsaydım, NFT'Mİ kaybetmek gibi olurdu.

Şimdi boş bir cüzdanım vardı ve bu yüzden cüzdanıma koymak için 177 MATİC coin almam gerekiyordu. Kullanım Kılavuzu, 2019'te başlatılan ve kripto para birimleri satın almak için “basit ve güvenli bir yazılım çözümü” olarak faturalandırılan Moonpay'i kullanmamı önerdi. Ehliyetimin bir kopyasını ve bir selfie yükleyerek kim olduğumu kanıtlamak zorunda kaldım ve her şey hazırdı. Daha sonra 177 MATİC coin almaya başladım. Bunu ilk önce bir kredi kartıyla yapmayı denedim, ancak bir banka kartı kullanarak daha iyi şansım olacağını belirten bir mesaj aldım. Bu beni yavaşlattı çünkü banka kartımdaki varsayılan ayar çevrimiçi alışverişlere izin vermemekti, bu yüzden bu ayarı geçici olarak değiştirmek için bankamı aramak zorunda kaldım.