Uyurken, Hiç Bitmeyen Bir Çizgi Roman Dükkanını Hayal Ediyorum.

Admin

Administrator
Yönetici
1661939096372.png

Neil Gaiman'ın klasik 1988 çizgi romanı The Sandman, şimdiye kadar yazılmış ya da hayalini kurduğu her kitabın büyülü bir kütüphanesi var. Kütüphane, kitapların, yığınların ve hacimlerle dolu rafların ve daha fazla kitaba giden spiral merdivenlerin ezilmesi olarak hayal ediliyor.

İçeri adım attığım ilk çizgi roman mağazasını, Kuzey Virginia'da yeni grafik romanlar ve fanzinlerle dolu raflar, öndeki ticaret kartları ve arkadaki konularla dolu kutularla dolu bir vitrini hatırlamaktan hoşlanıyorum.

Yıl 1988'di. On üç yaşındayım. George W. Bush'un babası, Yunan göçmenlerin oğluna karşı cumhurbaşkanlığına aday oluyor. Bugs Bunny ve Mickey Mouse, Roger Rabbit'i Kim Çerçeveledi? ve George Michael kot giymiş tuchusunu salladı ve 'İnanç' hakkında şarkı söyledi. Ben bir çocuğum ama erkek olmayı hayal ediyorum.

Sandman'daki kütüphane, bir elf yaşamı kütüphanecisi ve karamsar Düşler Kralı'nın sadık bir hizmetkarı olan Lucien tarafından denetleniyor ve çizgi roman dükkanı, tanıştığım en havalı yetişkin, ciddi görünümlü bir korku filmi ve büyük bir meydan okuyan afro ile İngiliz çizgi roman bilgini tarafından yönetiliyordu. Yelek ve parmaksız eldiven giydi ve ona Adalet Birliği ya da Kriptonit hakkında bir soru sorduğumda gözle görülür ve uygun şekilde sinirlendi.

Bir adı var mıydı? Bence de. Muhtemelen. Ona sormaya cesaret edemedim. "KİM DAHA GÜÇLÜ, DR. KADER Mİ HAYALET Mİ?" O sadece alışverişlerinizi çalan ve paketleyen adam değildi. O geek kilisesi'nde baş rahipti ve ben sadece alçak bir cemaattim.

Ama bazen beni satardı. Sorularıma cevap vermek yerine, Matt Wagner'in öncü anti-kahraman destanı Grendel'i, burnu belirsiz bir mangaya gömülmüş olarak, akılsızca tavsiye ederdi. Beni Alan Moore ve Dave Gibbon'un süper kahraman destanı Watchmen'e yönlendiren adamdı, basit bir tezle tür parçalayan bir başyapıt: süper kahramanlar faşisttir.

Watchmen, Amerika'nın pelerinli haçlılara ve çelik adamlara olan sevgisini sorguluyor ve özgürlerin ülkesi ve cesurların evi'nin kemiklerine şiddetin her şeyi çözdüğüne inandığı sonucuna varıyor (daha fazla sorun yaratıyor.)

Bu alfa nerd sayesinde, dc'nin trippy meta-çizgi roman Animal Man ve sürrealist kostümlü freakshow Doom Patrol yazan Grant Morrison gibi diğer İngiliz yazarları keşfederdim. Ayrıca beni Yargıç Dredd, Cerberus ve Grimjack'e azdırdı. Marvel'in Mutantların Düşüşü X-Men geçit olayını çok sevdiğini hatırlıyorum.

Aynı zamanda çizgi romanları “grafik romanlar" olarak adlandırdığımı duyduğum ilk kişiydi.” Bu kelimeler böyle bir ağırlık taşıyor. Çizgi roman. Babamı bir keresinde “grafik roman koleksiyonuma" atıfta bulunduğumu duyunca kıkırdattım.”

O zamanlar, DC Comic ve Marvel'de en değerli karakterlerini yeniden icat etme yarışı olan tam bir devrim vardı. Keşfettiğim çizgi romanlar karanlık ve politikti. Bazıları komikti. Ve bazılarında süper kahramanlar bile yoktu, sadece hayatlarını yaşayan insanlar hakkında çizgi romanlardı.

En son o dükkana gittiğimde — belki 1993? Terry Moore'un kendi yayınladığı karmaşık aşk hikayesi Strangers in Paradise'ın ve Daniel Clowe'un tüyler ürpertici, Demirden Yapılmış Kadife Eldiven Gibi filminin sayılarını satın alıyordum. İkisi de farklıydı ama ikisi de mutantlar, kanunsuzlar ya da uzaylılarla ilgili değildi.

Bir de Kum Adam vardı. Annemin ilk sayının kapağına yöneldiğini hatırlıyorum, parlak Dave McKean tarafından boyanmış, parlayan gözleri olan bir adamın şaşırtıcı bir multi-medya portresi, yüzü siyah-beyaz bir kalem benzeri çizik sisi içinde kayboluyor, foto-gerçekçi hazinelerle dolu raflarla çerçevelenmiş, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi, bir kalem gibi geode, kum saati ve orkide. Şaşırmıştı. Kavga falan yoktu. Pelerinsiz. Lazer ışını veya delme yok.

Bu sanattı. En azından öyle düşünüyordu. Mckean'ın kapaklarının güzel olduğunu düşündü ve bu doğrulayıcı geldi.

Sandman, okuduğum ilk çizgi romanlardan biriydi ve bana istediğimi hemen vermedi. Bunun için çalışmak zorundaydım. Çizgi roman zaman aldı ve okumaya devam edip etmemem umurumda değildi.

Orijinal Sandman, uyuyan bir gaz tabancası olan bir DC çizgi roman süper kahramanıydı. Moore ve Morrison gibi, Gaiman da gadget'ları ve parlayan yeşil alan halkaları olan iyi adamlar tarafından sıkıldı. Sandman acele etmedi ve bana sabrı öğretti. Ve karşılığında, yavaş yavaş karanlık bir romantizm ve canavar dünyasıyla tanıştırıldım. Göz alıcı bir Lucifer ve başı balkabaklı zeki bir alec. Uğursuz periler ve kozmik politika.

Gaiman'ın çizgi romanı yetişkinler içindi ve gençlere hitap ediyordu çünkü beni etkilemeye, ilişki kurmaya ya da bana bir şey satmaya çalışmıyordu.

Bu işlevsiz bir ailenin hikayesi ve başlık karakteri hiçbir yere sığmayan mopey küçük uyumsuz bir prens. Sandman mitolojiyi, Jung'u ve HP Lovecraft'ı harmanlıyor ve onu Tedavinin müziğine ayarlıyor. Korkutucu, üzücü ve insanlara oldukları gibi aşık, olabilecekleri ya da olmaları gerektiği gibi değil.

George RR Martin ve JK Rowling gibi çağdaşlarının son derece popüler eserlerden sorumlu olduğunu biliyorum, ancak Gaiman'ın fantezi türü üzerindeki etkisi çok büyük. Bu Harry Potter kitapları, Gaiman'ın büyülü melankolisine borçludur, bazı insanların nasıl özel doğdukları ve diğerlerinin nasıl olmadığı hakkında bir hikaye yazmasa bile.

Kurnaz, bilge bir hayal gücüne sahip, son derece şefkatli bir yazardır. Bana deri fetişi olmayan Clive Barker'ı hatırlatıyor.

Annem ve babam izlediğim filmlere ve TV şovlarına dikkat ediyorlardı - R dereceli filmler her zaman kontrol edildi — ama Stephen King kitaplarını okuduktan sonra kabus görmek anlamına gelse bile istediğimi okumama izin verdiler.

Ancak bu politika, annemi beni bir tür kitapçı olarak sattığım yerel çizgi roman dükkanına götürmeye ikna edene kadar çizgi romanlar için geçerli değildi. Okuduğum kitaplar kütüphanenin ve tasarruf mağazalarının nezaketiydi ve çizgi romanlar bir eczanede veya gazete bayisinde bir eğirme rafından satın aldığınızda parça başına yetmiş beş kuruşa mal olabilir. Annemin çizgi romanlara olan saygısı sadece maliyetle ilgili değildi. Çizgi romanlar en iyi ihtimalle çocukların eşyalarıydı, profesyonel güreşçilere benzeyen karakterleri içeren aptalca macera hikayeleriydi ve en kötüsü beyin için abur cuburdu.

Ancak, iddialı, bağımsız olarak yayınlanmış kitapları Comics Code Authority onay damgasını taşıyan popüler şeylerle karıştıran çizgi roman dükkanını incelerken fikrini hızla değiştirdi.

Çizgi roman yaratıcıları, on yıllardır Çizgi Roman Kod Otoritesinin dikkatli ve baskıcı gözü altında çalışmışlardı; bu medya Kongre'den önce sürüklendikten sonra çizgi roman içeriğini düzenleyen ve 1950'lerin ahlaki paniği sırasında gençleri yozlaştırmakla suçlanan bir endüstri örgütü. Çizgi Roman Kod Otoritesi mutsuz bir uzlaşmaydı: endüstri hükümet yerine kendisini sansürlemeyi kabul etti. Birkaç kuşak boyunca, Otoritenin üyeleri uzaktan tartışmalı olan her şeyin çizgi romanlarını kanadı, temel fikir çocukların Crypt ve Süpermen'den gelen Masallardan korunması gerektiğiydi.

Yazarların ve sanatçıların kod altında yaptıkları çalışmalar gülünç derecede çocukça ve basit olabilir, ama aynı zamanda düşünceli ve yıkıcı olabilir.

Süper kahramanların Hollywood'un yerini alan milyarlarca dolarlık bir fenomen haline gelmesi hala şok edici, özellikle de bir zamanlar çizgi romanlar genç şeker bağımlısı çocuklara hitap eden başarılı bir şekilde kısırlaştırılmış bir alt kültür olduğu için.

Ancak bu kitapların yazarlarının ve illüstratörlerinin çoğu parlaktı ve karmaşık dünya görüşlerini ana akım tarafından rutin olarak reddedilen sanat sayfalarına işledi. Büyük bütçeli çizgi roman uyarlamalarında liberal önyargı olarak algıladıkları şeyle alay eden modern muhafazakarlar var, gerçeği boşver - çizgi romanlar her zaman çeşitliliği ve sosyal adaleti savundu ve eğer 80'lerde garip bir çocuk olsaydınız ya da başkalarının öğrenmesini istemediğiniz bir sırrı barındırıyor olsaydınız, çünkü yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle, yüksek sesle. kaba önyargılar o zamanlar daha hoş karşılandı, X-Men, o dışlanmış ekip, harika bir kaçış ve destek kaynağıydı.

Yayıncılar, 80'li yıllara gelindiğinde, inlerinde gülen yumruklardan ve süpervizörlerden daha derin temaları araştıran çizgi romanlar için bir pazar olduğunu öğrenmişlerdi. Bazı yetişkinler grafik roman satın almak istedi ve bazı çocuklar umutsuzca bozulmak istedi.

Bu yayıncılar, doğrudan bu mağazalara satarak Çizgi Roman Kod Otoritesini atlayabilirlerdi, ancak güvende olmak için, bazıları DC Comics gibi, kitaplarının kapaklarına “olgun okuyucular için önerilen” tokat atacaktı. Çok az şey, on dört yaşındaki bir çocuğun “olgun okuyucular için önerilen" kelimelerinden daha fazlasını okumak istemesini sağlıyor.”

Şu anda ülke genelinde okul kütüphanelerindeki kitapları yasaklayan sağcı bir hareket var. Sanki sanat ve edebiyat bir kalbi veya zihni kapatmış gibi tipik bir Amerikan püriten öfkesidir. Her zaman neşe ve üzüntü, zevk ve korku ile ilgili eserleri kovmak isteyen churlish goody-goodies olacak ve bu kitapları yakmak yerine, sadece kapaklarda “olgun okuyucular için önerilen” şaplak atmalarını diliyorum.